علی اشرف درویشیان از میان ما رفت / بیانیه کانون نویسندگان ایران «در تبعید»

با اندوه بسیار خبر یافتیم که علی اشرف درویشیان، نویسنده پرشور و مردم‌دوست که تمام عمر خود را در پیکار با پلیدی‌های نظام شاه و جمهوری اسلامی گذراند و با خلق آثار شکوهمند خود، زبانِ زندگی توده‌های محروم مردم شد از میان ما رفت.

علی اشرف درویشیان از نویسندگان غرب ایران بود، اما همانند همه نویسندگان سرفراز، به تمام مردم، ایران و جهان تعلق داشت و آثار ارزشمند او بخش دیگری از گنجینۀ ادب و فرهنگ همگان به شمار می‌آید که دل و جان بسیاری را با شرف و عزت زندگی‌های درخشان آشنا ساخته است.

علی اشرف درویشیان یکی از کوشندگان همیشگیِ برپائی کانون نویسندگان ایران و یار دائم آن در دفاع از آزادی اندیشه و بیان بود. سال‌های سرکوب سبب شد که او به زندان شاه دچار شود و یا در سختی و بیماری حاصل از زندگی در نظام ضدمردمی جمهوری اسلامی، در بستر بیفتد. با این حال او همواره در همۀ شرایط سخت زندگیش، که بازتاب آن بر هستی خانواده و کسانش نیز سایه داشت، دست از خلق آثار با شکوه و دفاع شجاعانه از حقوق همگانی مردم و مقابله با سرکوبگران نکشید.

علی اشرف درویشیان از میان ما رفت، اما آثار ارزشمند و مبارزه درخشانش در مقابله با ستم و سلطه، در میان ما باقی مانده است و به کوشندگان و مدافعان آزادی اندیشه و بیان یاری می‌رساند.

کانون نویسندگان ایران در تبعید، درگذشت علی اشرف درویشیان، این یار و رفیق هموارۀ خود را به بستگان او و به همه عاشقان رهائی و پشتیبانان آزادیِ اندیشه و بیان تسلیت می گوید و خود را با آنان همدرد می‌داند.

هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید

۲۶ اکتبر ۲۰۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *