چاپ دوم یک پژوهش به زبان انگیسی از/خسرو شهریاری/منتشر شد

چاپ دوم یک پژوهش به زبان انگیسی از/خسرو شهریاری/منتشر شد

A Different Approach to a Unique Theatre

Taziyeh in Iran

Written by Khosrow Shahriari

Second edition 2017

First edition 2008

در قرن بیستم، دست اندرکاران نمایش درغرب، آگاه از فاصله ی میان بازی گر با صحنه و تماشاگر، کوشیدند که با از میان بردن این فاصله، چشم اندار دیگری از اجرای نمایش را به تماشا بگذارند. موضوعی که برای قرن­ های متمادی در سنت اجرای نمایش غربی، نادیده گرفته شده بود. استانیسلاوسکی، مایرهولد، پیسکاتور، برشت، گروتفسکی و سرانجام پیتر بروک، تنها تعدادی از دست اندرکاران نمایش بودند که با درک این شناخت و با کوششی پیگیر، کوشیدند تا این فاصله را از میان بردارند و یا دست کم، تماشاگران را به گونه ای در گیر اجرای نمایش کنند و یا شرایطی را فراهم آورند تا تماشاگر قادر شود تا در اجرای نمایش شرکت کند و با این کار، مفهومی دیگر از اجرای نمایش و معنای تماشاخانه را مطرح کنند.

در ایران، برای بیش از نزدیک به سه سده،   نمایشی اجرا می شود، که در آن لحظه هایی را می­آفریند که دو دنیای بازی ­گر و تماشاگر در وحدتی یگانه به هم می پیوندند. این نمایش، تعزیه خوانده می شود. شناخت این نمایش نیازمند بررسی گسترش این نمایش در مجموعه­ ای در هم تنیده ازجهان بینی عرفانی ایرانی، از یک سوی و مراسمی سالانه که ریشه در مراسم و سوگواری­های دنیای اسطوره­ ای و ایران باستان دارد، از دیگر سوی، است.

این کتاب، ضمن مقایسه­ ی شیوه­ ی بازی تعزیه با برخی سبک­ها و نمایش­های غربی مانند سبک برشت و پوچی و با تکیه به نوشته­ های شاهدان عینی تعزیه در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، به تجزیه و تحلیل این نمایش ، خاستگاه آن، سرچشمه و شیوه ی بازی­ گری در آن، شکل و محتوا و هدف و روند تکاملش، به عنوان یک نمایش که مرزهای میان تماشاگر و بازی­ گر را در می­ نوردد و تماشاخانه را به محیطی یک پارچه بدل می کند، و درس­هایی که برای نمایش و بازی­گری، از آن می­ توان آموخت، می­پردازد. درک این نمایش پیچیده، چشم انداز دیگری از صحنه و رابطه­ی میان تماشاگر و بازی ­گررا در نمایش، می گشاید. چشم اندازی که می تواند، معنا و مفهوم و هدف اجرای نمایش را به کل و در مفهوم غربی اش، دگرگون کند.

[…]

Yet in Iran there has existed for over three centuries a form of theatre which creates precise moment in which the worlds of the actor and the spectator come together in perfect unity.

[…]

نشانی خرید و یا سفارش:

کتاب ارزان، سوئد

info@arzan.se

آدرس نویسنده:

Khosrow_shahriari@yahoo.com

Face book: khosrow shahriari

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *