بیست و یکمین شماره “دفتر کانون” منتشر شد

سرسخن

شماره ۲۱ «دفتر کانون» پیش روی شما ست. این شماره با همکاری بسیاری از هموندان کانون و نویسندگانِ دیگر تهیه و تنظیم شده است.

اهمیت انتشار «دفتر کانون» به شکل عمده، در بازتاب چهرۀ ادبی و فرهنگی نویسندگان ایران در تبعید است. آن­چه ما را وامی دارد که انتشار این دفترها را دنبال کنیم، یاری به بازتاب آثار نویسندگانی ست که دل­شان با مردم ایران می­تپد و دفاع از آزادی اندیشه و بیان، دستور زیست و خلاقیت آن­ها ست. تلاش ما این بوده که «دفتر کانون» دربرگیرندۀ آثار بسیاری از نویسندگانی باشد که دل در گرو این اهداف دارند. اما بی­تردید کانون توانا به انجام کاملِ این امر مهم نیست.

این شمارۀ «دفتر»، هرچند تنها به­ناچار نمایش­گر آثار بخشی از نویسندگان تبعیدی است، اما «دفتر» از وظیفه معرفی ادبیات تبعید دست نمی­کشد. ما در این شماره کوشیده­ایم در حد امکاناتِ خود، گوشه­ای از این تلاش را بازتاب دهیم و امید داریم اندکی توفیق یافته باشیم.

طبعاً مسئولیت آثار این دفتر از هرنظر به عهدۀ نویسندگان آن است. ویرایش این نوشته­ها، تنها به بخش کوچکی محدود بوده است تا چهره واقعی ادبیات تبعید، بدون دخل و تصرف نموده شود. و اصل بر این بوده است که در سبکِ جمله­بندی­ها و همچنین، علامتگذاری­ها، فاصله­گذاریِ پیشوندها و پسوندها و مرکب­نویسی­ها و شکسته­نویسی­ها دست برده نشود. زیرا به­دلیل رایج نبودن قائده مشترک، هر نویسنده سبکِ کار متفاوتی در موردهای یادشده دارد که نمی­توان یکسان­شان کرد. ویرایش، تنها به تنظیم کلیِ ترتیب شعرها، داستان­ها و گفتارها در دفتر محدود بوده و کوشش شده است غلط­های املائی، تایپی و تنها برخی غلط­های آشکارِ صرف و نحوی اصلاح شود.

اما، به­ویژه در ویرایش شعرها، در مجموع تلاش بر این بوده است که کمترین دخالت صورت بگیرد تا روال کار نویسنده به­هم نخورد. در شعرها حتی در مورد «،» «.» و علامت­های دیگر هم دست برده نشده و همین­طور، نقل پاره­هائی از نوشته­های دیگران در مطلب هر نویسنده این دفتر، به همان صورت باقی مانده است.

هیئت دبیران کانون امید دارد، با انتشار این دفتر به اهداف خود نزدیک شده باشد و این مجموعه مورد پسند خوانندگان قرار بگیرد. در عین­حال دفتر دیگری با عنوان «دفتر کانون، ویژه ادبیات داستانیِ زنان تبعیدی» نیز آماده انتشار است که در آینده منتشر خواهد شد.

هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید

بهار ۱۳۹۶

 

برای تهیه این شماره از دفتر کانون، لطفا، با یکی از نشانی‌های زیر تماس بگیرید:

Ketab-i Arzan

Helsingforsgatan 15

۱۶۴ ۷۸ Kista – Sweden

+۴۶ ۷۰ ۴۹۲ ۶۹ ۲۴

+۴۶ ۸ ۷۵۲ ۷۷ ۰۹

info@arzan.se

 

یا از طریق تماس مستقیم با هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید

IWA.inExile@gmail.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *