روایت‌گری صریح و بدون حاشیه/ یادداشتی بر مجموعه‌ نقاشی‌های«دختران خیابان انقلاب» اثر م. روان‌شید/ دکتر مرتضی اسدی

روایت‌گری صریح و بدون حاشیه

یادداشتی بر مجموعه‌ نقاشی‌های«دختران خیابان انقلاب» اثر م. روان‌شید

دکتر مرتضی اسدی

اسفند ۱۳۹۶

 

«دختران خیابان انقلاب» نام مجموعه نقاشی‌های مسعود امینی(م. روان‌شید) است. نمایشگاهی در خورِ تامل که با حساسیت هرچه تمام‌تر باید به تماشای آن نشست. روان‌شید در هیچ مدرسه یا دانشگاهِ هنرهای تجسمی‌ایی تحصیلات آکادمیک نداشته است و به قول خودش «من قلم‌مو را تنها از ظاهرش می‌شناسم و کار با آن و کاربردش را به لحاظ فنی نمی‌شناسم».

مسعود شاعری‌ست دردمند و درد‌آشنا. شاعری نوگرا که فرهنگ بومی و جهانی را به‌خوبی می‌شناسد. او در مواجهه با حرکتِ زنان و دخترانِ معترض به حجاب اجباری در ایران، از کنار هم قرار دادن کلمات و واژگان ادبی با زبانِ شعر پرهیز کرده و به نقش کردنِ ذهنیتِ رئالیستی خود درباره‌ی رویدادهای اجتماعی با زبان نقاشی پرداخته است، رنگ‌های درهم تنیده‌ای که با بافت‌های اتفاقی و بسیار اکسپرسیو روی کاغذ ایجاد شده‌اند. چهره‌هایی ناشناخته که گویی آشنایی دیرین با آن‌ها داشته و دارد. چهره‌هایی که به مخاطب اجازه می‌دهد تا هرآنچه را که می‌بیند و می‌شناسد جایگزین قرصِ صورتِ سپیدگونِ نقاشی‌های مسعود قرار بدهد و با آن‌ها به گفت‌و‌گو بنشیند.

رنجِ دختران معصومی که از دوران دبستان با آن روبه‌رو می‌شوند. حجاب اجباری. حجابی که حتی در درون محوطه‌ی مدرسه‌ی دخترانه باید آن را سفت‌و‌سخت نگاه داشت. چهره‌هایی که با ابزاری مانند چوب، برس و در مواردی با سیم ظرفشویی نقاشی شده‌اند، با بافتی بسیار زیبا از موهای در هم تنیده و آشفته که توسط نقاش به تصویر کشیده شده‌اند…

در آثار مسعود امینی ابزار بهانه است، رنگ موضوع اصلی اوست. کسی که هیچ سابقه‌ای از شناخت مبانی رنگ و فرم در نقاشی نداشته است، اما با اندک تاملی می‌توان دریافت که تیزبینی و تیزهوشی این شاعر هنرمند به گونه‌ای خردمندانه کنار هم قرار گرفته‌اند که گویی هنرمندش تکنیک نقاشی را به‌خوبی می‌شناسد. شاید همین نداشتن سابقه‌ی تحصیلات در رشته‌ی نقاشی، این راحتی و سیال بودن را در انتقال حس، در مفهومی آشنا به صفحه‌ی سفید کاغذ تحمیل کرده است.

در یک کلام مسعود امینی هنرمندی خودآموخته و روایت‌گری صریح و بدون حاشیه، از سوژه‌ای آشناست…

لینک نقاشی:

https://www.youtube.com/watch?v=w-SgxYnBpxM&feature=youtu.be

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *