سرود «لیلا»؛ هم‌خوانی جمعی از هنرمندان پیشرو در همبستگی با مقاومت لیلا گووَن! / بهرام رحمانی

سرود «لیلا»؛ هم‌خوانی جمعی از هنرمندان پیشرو در همبستگی با مقاومت لیلا گووَن!

بهرام رحمانی
bahram.rehmani@gmil.com

امروز جمعه شانزده مارس ۲۰۱۹، اعتصاب غذای لیلا گوون وارد صد و بیست و هشتمین روز خود شد! لیلا گوون، نماینده حکاری در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق‌ها‌(HDP)، با خواست رفع حصر از عبدالله اوجالان، دست به اعتصاب غذا زده است. اکنون اعتصاب غذای لیلا، به یک جنبش وسیع سیاسی – اجتماعی در داخل و خارج ترکیه تبدیل شده است.
سرود «لیلا» به زبان‌ها کردی و ترکی خوانده شده است. چندین هنرمند پیشرو جمع شدند و با هم سرود «لیلا » را خواندند. هنرمندان با خواندن یک سرود از او اعلام حمایت کردند.
آواز و متن این سرود توسط فواد کاف نوشته شده است. وی شاهد اعتصاب بزرگ ۱۴ ژوئیه ۱۹٨۲ -۲۳ تیر ١٣۶١ بود که در زندان آمد‌(دیاربکر

هنرمندان؛ دنیز دمان، نیلگون باس اوزدش، النوره فورنیاو، لمان ستهن، باران بوزیل، نورای بالک، روکن یلماز، نفش روژ، بیریوان بارجادورموش، گلستان مواوسا، پروین علی، سودار مواوسا، خلیل غمگین، اوزان سید، اوزان جومریت، اوزان امکچی، اوزان سردار، فرهاد تونچ، اوزان دلووان، حسن شریف، نجم الدین غلامی، روتیندا یتکینر، باران تزکورکماز، جمعه سونر و دیار دیرسیم این سرود را خوانده‌اند.
لیلا گوون این سرود را در شبکه‌های اجتماعی در صفحه‌های خصوصی خود منتشر کرده است. وی در این باره نوشت: «برای این سرود بی‌نظیر، که چندین هنرمند برای من خوانده‌اند، از تک‌تک آن‌ها تشکر می‌کنم. با امید آن‌که در زمان صلح با سرودهای شاد با هم شادی کنیم. همیشه بمانید.»

متن سرود «لیلا»:

گام برمی‌دارد،
گام برمی‌دارد،
زنی گام برمی‌دارد
پیشاهنگ میلیون‌ها نفر مشعل در دست،
زنی بە‌سوی آزادی راە می‌پیماید
من بودم،
خواهم بود،
تمام زنجیرها را در هم می‌شکنم
منم زنی سربلند، گام برمی‌دارم
تو قلب میلیون‌ها انسانی لیلا
تو گل کوهستانی لیلا
تو فرشتە صلح هستی لیلا
زنی کە لحظە بە لحظە ذوب گشتە
بسان سیمرغ از خاکستر خویش زندگی آفرید
تاریکی و ظلمت را از میان برداشته،
خورشیدمان را در آغوش گرفتە
میلیون‌ها انسان به‌دنبالش راە افتادەاند
به‌سوی آزادی راە می‌پیمایند …

لینک این سرود:
https://youtu.be/aqRTi_PP1Hg

لیلا گوون رییس مشترک کنگره جامعه دمکراتیک و نماینده پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق‌ها، در پی محکوم نمودن حمله دولت ترک به عفرین از مجلس ترکیه اخراج و به زندان محکوم شد. وی از روز هفتم نوامبر ۲۰۱۸ در زندان دیاربکر دست به اعتصاب غذا زد.

 

توضیح: نوشته بالا قسمتی از یک مقاله طولانی از آقای بهرام رحمانی است.

۲۰۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *