وجه دیگر سانسور / شرف بهتر است یا آبرو / برگرفته از فیسبوک کانون نویسندگان ایران

گــــزیــــده
——————

وجه دیگر سانسور
موضوع قرارداد: سانسور ۱۳ میلیون صفحه کتاب
مدت قرارداد: یک سال
مبلغ قرارداد: چهار میلیارد تومان
طرفین قرارداد: وزارت ارشاد و موسسه “کارآفرینان فرهنگ و هنر” (!)
عاملان قرارداد: “هزار نفر از اساتید دانشگاه” که “نمی‌خواهند برای بررسی کتاب‌ها اسم‌شان منتشر شود”
نکته‌ی پرسشی: شرف بهتر است یا آبرو؟!
********
*****
«توضیحات صاحب قرارداد چهار میلیاردی برای سانسور کتاب

در پی انتشار تصویر قرارداد چهار میلیارد تومانی وزارت ارشاد با یک مؤسسه خصوصی برای سانسور ۱۳ میلیون صفحه کتاب در یک سال، مدیرعامل این مؤسسه روز شنبه گفت پشت این قرارداد «هزار نفر از اساتید دانشگاه هستند که در ممیزی نقش دارند» و اسامی آن‌ها در اختیار وزارت ارشاد است.
سهراب حمیدی، مدیرعامل مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر»، در عین حال درباره نقش این مؤسسه افزود که ارشاد نمی‌تواند دستمزدهای بررسی کتاب را مستقیم پرداخت کند چون «ممیزها شخصیت‌های دانشگاهی و علمی هستند و نمی‌خواهند برای بررسی کتاب‌ها اسم‌شان منتشر شود».
بر اساس قرارداد وزارت ارشاد با مؤسسه‌ «کارآفرینان فرهنگ و هنر» امور مربوط به سانسور کتاب در سراسر کشور در سال ۱۳۹۷ به عهده این مؤسسه خصوصی گذاشته شده و وزارت ارشاد موظف شده است چهار میلیارد تومان طی سه قسط به این مؤسسه بپردازد.
سهراب حمیدی همچنین با اشاره به این‌ که این قرارداد از نوع «پشتیبانی و اجرایی» است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس چند بار تأکید کرد که ارائه هرگونه توضیح درباره جزئیات و شیوه اجرای کار بر عهده محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، است.
یک روز پس از انتشار تصویر قرارداد، روابط معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نیز در واکنش به برخی حاشیه‌ها و ابهامات به این توضیح بسنده کرد که «نظارت بر کتاب و نشر» خصوصی‌سازی نشده، بلکه فقط «امور اجرایی و اداری» آن به یک مؤسسه خصوصی سپرده شده است.
آقای حمیدی، مدیرعامل مؤسسه، همچنین با بیان این‌ که چهار میلیارد تومان هزینه دستمزد «بررس‌های کتاب‌هاست که شصت هفتاد هزار کتاب در سال می‌خوانند»، تأکید کرد که سهم مؤسسه «کمتر از دو درصد است که صرف هزینه جاری می‌شود».
این در حالی است که در ماده ۶ این قرارداد ذکر شده این مؤسسه می‌تواند ۱۰ درصد از مبلغ قرارداد را جهت امور اجرایی و پشتیبانی برداشت کند.
سهراب حمیدی که همزمان «بازرس مالی خانه کتاب»‌ نیز هست، همچنین تأکید کرد که وزارت ارشاد برای انجام کار «ممیزی» باید هزاران فقره چک صادر می‌کرد و چون محدودیت‌هایی دارد، آن را به مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر» واگذار کرده است.
در جمهوری اسلامی به سانسور کتاب گفته می‌شود «بررسی و نظارت یا ممیزی» و به کسانی که این کار را برعهده دارند گفته می‌شود «ممیز و بررس کتاب».// رادیو فردا ۲۶ مرداد ۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *