درخشان مثل شبق، … / انتشار چهار کتاب تازه از / خسرو شهریاری

درخشان مثل شبق/گفت و گو با سیاه بازان نمایش تقلید از/ خسرو شهریاری/منتشر شد.

گفت­ وگو با حسین یوسفی، محمود یکتا، رضا عرب­ زاده، سعدی افشار  و مصطفا عرب ­زاده

چاپ و نشر کتاب ارزان، چاپ یکم، ۲۰۱۹، ۲۶۲ صفحه

با مقدمه ای در باره ی تاریخچه و شگردهای سیاه بازی، همراه با تصویرهایی از دلقکان و سیاه بازان

[…]

سیاه بازان تیاترهای سیاه بازی یا روحوضی یا تقلید، شخصیت­ های­ شان، مانند بازی­ های­ شان، غریب است. زنده­ گی­ های­ شان هم، بیش ­تر به افسانه می­ ماند. افسانه­ هایی خود ساخته. آن­ها، ستاره­ هایی در دل شب ­اند. خود را سیاه کرده ­اند تا سفیدی را به نمایش بگذارند. همان سفیدی که نشانه­ ی پاکی و صمیمیت و ساد­ه­ گی و بی ریایی­ ست. اما، همین سیاه بازان ساده دل و صمیمی، با تیزبینی و هوش و ظرافت، افشاگران نامردمی و فریبکاری، پول پرستی، تنگ نظری و کوته بینی و پلیدی اربابان خویش ­اند و با زبانی تیز و برنده و در پوششی از طنز و مسخره­ گی و خلق خنده برای تماشاگر، می ­کوشند تا دنیایی انسانی و مهربان و بی­ستم طرح بزنند تا زنده­ گی، شادی بگیرد و مهربانی و عدالت و آزادی، جای کوته بینی و نامهربانی و بی­عدالتی و سکوت و تحمل و تظاهر بنشیند.

(بخشی از مقدمه ی کتاب)

 

ماه شب چهارده/ مجموعه ی چهار بازی/ مجموعه ی تازه ای از نمایشنامه از/ خسرو شهریاری/ منتشر شد.

ماه شب چهارده، بر مبنای زنده گی طاهر قره العین، چه شورها، بر مبنای زنده گی قمرالملوک وزیری،  اشرف­الملوک، دوقلوی دیکتاتور، بر مبنای زنده گی اشرف پهلوی، ظلمت و فروغ، بر مبنای زنده گی فروغ فرخزاد، همراه با تصویرهایی از اجرای نمایش ظلمت و فروغ)

[…]

استالین می­ گفت:

– اگر محمدرضا، ده نفر مثل تو را دور و برش داشت، نیازی نبود که نگران سلطنت ­اش باشد. اما او تمام عمر نگران بود.

می­گفتم:

– احمق! چشم­­هایت را باز کن. به این عبا به دوشانِ عمامه بر سرِ نعلین به پا، رحم نکن. خاک بر سرت کنند. این، ترحم بر پلنگ تیز دندان است. بی­چاره! این پروردن مار غاشیه است در آستین. ابله! این، جا دادن سگ هار است در اتاق خواب­ات. نشاندن یک گشنه­ی هزار ساله­ی سیری­ناپذیر مبتلا به جوع  است بر روی تخت پادشاهی­ات. سرنوشت هژیر و رزم­آرا یادت رفته؟

(بخشی از نمایش اشرف الملوک، دو قلوی دیکتاتور)

هیچ، زیر سقف پشت بام مدرسه ی رفاه/دفتر شعری از/خسرو شهریاری/ منتشر شد.

دفتر شعر

خسرو شهریاری

چاپ و نشر کتاب ارزان، چاپ یکم، ۲۰۱۹، ۲۱۰ صفحه

این سومین مجموعه از دفترهای شعر خسرو شهریاری است. نخستین دفتر «مواج شال و دامن بلند  رنگارنگش در باد» در ۲۰۱۰ و «پای تپه های زندان اوین» در ۲۰۱۷ در چاپ و نشر ارزان منتشر شده است.

[…]

شیطان جماران

هیچ

در سیمای لاشخوری عبا بر دوش عمامه بر سر نعلین به پا

راز دل گشود

و زیر لب زمزمه کرد

–  سی و پنج میلیون بگویند بله

من می گویم نه

و ادامه داد

– و سزای هر صدای مخالفی مرگ است

و من تشنه ی خون یک یک تان

هیچ

و حاضران هورا کشیدند

[…]

گفت و گوهای تئاتر/ مجموعه ای از مقاله ها و گفت و گوهایی با خسرو شهریاری و گیسو شاکری در باره ی نمایش و اجراهایشان/ خسرو شهریاری/منتشر شد.

■ خ. ش: ما پدیده­ ای داریم به­ نام تبعید و مهاجرت ­های اجباری و ناگزیر. ما مشکلی داریم به­ نام دیکتاتوری و استبداد و خشونت و زندان سیاسی و سانسور و ترور. ما از فرهنگی می­ آییم که در آن انسان و آزادی انسان و آزادی بیان، به هزار گونه، مورد تجاوز قرار می­گیرد. ما از شرایطی می ­آییم که در آن، در خیابان ­هایش، آدم­ ها را از تناب دار آویزان می­کنند. آن­ها را، در میدان شهر، با پرتاب قلوه سنگ، به قتل می ­رسانند و تن آن­ ها را به  شلاق زخم می­ کنند. ما، زاده­ ی سنت و سرکوب و تحقیریم. رابطه­ ی ما با فرهنگ غربی، رابطه­ ی مهمان و میزبان نیست. رابطه ­ی گریخته از ستم و پناه ­جو و زخم خورده و میزبانی ­ست که از او می­خواهیم، امکانات ­اش را در اختیار ما بگذارد و ما را کسی چون خودش به حساب بیاورد. می­بینید، موضوع تا کجا پیچیده و بحث انگیز است؟

[…]

(بخشی از یک گفت و گو در این کتاب)

 

 

نشانی خرید و یا سفارش، کتاب ارزان، سوئد 

info@arzan.se

آدرس نویسنده:

Khosrow_shahriari@yahoo.com

Face book: khosrow shahriari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *