فراخوان انجمن جهانی قلم (PEN International) در بارۀ سه نویسندۀ در بندِ عضو کانون نویسندگان ایران

نویسندگان بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن در زندان

 

سه نویسندهٔ ایرانی، بکتاش آبتین، رضا خندان – مهابادی و کیوان باژن در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰، برای اجرای حکم مربوط به نوشته های انتقادی شان، روانۀ زندان اوین شدند. انجمن جهانی پن بر این باور است که اتهام ها علیه هر سه نویسنده، ناقض حق آزادی بیان است و خواستار آزادی آنان از سوی مقام های ایرانی می باشد.

در ماه مه سال ۲۰۲۰، با آگاهی از محکومیت این سه نویسنده، سلیل تریپاتی، رئیسِ کمیتهٔ نویسندگانِ در بندِ انجمن جهانی پن در این باره گفت: «بکتاش آبتین، رضا خندان – مهابادی و کیوان باژن هرگز نباید متهم و به یقین نباید محکوم می شدند و با توجه به همه گیری کوید –  ۱۹در ایران، به هیچ وجه نمی بایستی در این شرایط به زندان فرستاده می شدند. آنان نویسندگانی اند که تنها به دلیل نوشته های همواره انتقادی در باره دولت های وقت ایران، مورد پیگرد و آزار قرار گرفته اند. یکی از اتهام های واهی که آنان با آن روبرو شده اند، بازدید از مزار نویسندگان مخالف است. در زمان بیماریِ همه گیری که تأثیر جدی بر ایران داشته، وظیفهٔ نخستِ دولت ایران حفظ بهداشت همگانی باشد، نه ارعاب یا زندانی کردن نویسندگان.»

اقدام کنید: خواهش می کنیم با توجه به نکته های زیر، تجدید نظر در حکم صادره را درخواست کنید:

  • از مقام های ایرانی درخواست کنید: اتهام ها علیه نویسندگان بکتاش آبتین، رضا خندان – مهابادی و کیوان باژن لغو شود؛ چرا که این اتهام ها، به راستی با مادهٔ ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR) که ایران عضو آن است، مغایرت دارد.
  • بنابراین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان هستیم.
  • در ادامه از مقام های ایرانی می خواهیم به سوء استفاده از نظامِ حقوقی برای آزار نویسندگان پایان داده و همهٔ کسانی را که به دلیل استفاده از حق آزادی اندیشه و بیان در زندان به سر می برند، بی درنگ آزاد کند.

ارسال درخواست تجدید نظر به:

رئیس قوهٔ قضاییه: آقای ابراهیم رئیسی

آدرس : c/o Permanent Mission of Iran to the UN, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland

Email: iran@un.int

Twitter: @Iran_UN (English)

رئیس جمهوری اسلامی ایران: آقای حسن روحانی

آدرس: ریاست جمهوری، خیابان پاستور، میدان پاستور، تهران، جمهوری اسلامی ایران

ایمیل:

media@rouhani.ir

توییتر:): Hassan Rouhani انگلیسی) و Rouhani_ir (فارسی)

نسخه های درخواست تجدید نظر خود را به سفارت ایران در کشورهایی که در آن ساکن هستید، ارسال کنید:

: https://embassy.goabroad.com/embassies-of/iran

خواهشندیم، انجمن جهانی پن را از هر اقدامی که انجام می دهید و از هر پاسخی که دریافت می دارید، آگاه سازید. همچنین، انجمن های قلمِ هموندِ انجمن جهانی پن دعوت می شوند تا اطلاعات مربوط به بکتاش آبتین، رضا خندان – مهابادی و کیوان باژن را از طریق رسانه های اجتماعی خود که مرکزهای  کارزار مبارزاتی آنها هستند، با شما به اشتراک بگذارند.

تبلیغ :

انجمن های قلم هموندِ انجمن جهانی پن تأکید کنند:

  • مقاله ها و دیدگاه های خود را در مطبوعات سراسری یا محلی خود منتشر کرده تا موضوع بکتاش آبتین، رضا خندان – مهابادی و کیوان باژن و آزادی بیان در ایران را برجسته کنید.
  • اطلاعات مربوط به بکتاش آبتین ، رضا خندان- مهابادی و کیوان باژن و فعالیت های مبارزاتی خود را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

خواهش می کنیم انجمن بین المللی پن را از فعالیت های خود آگاه سازید.

زمینه:

رضا خندان – مهابادی، آبتین و باژن هموندِ کانون نویسندگان ایران (IWA) هستند و هرکدام کتاب های بسیاری در بارهٔ تاریخ ایران، جامعه شناسی و نقد ادبی منتشر کرده اند. آنان به اتهام واهی تبلیغ علیه نظام، اجتماع غیر قانونی و تبانی علیه امنیت ملی، در ۱۵ مه ۲۰۱۹ محکوم شده اند. این اتهام ها، همچنین مربوط می شوند به نوشتن کتاب مشترک تاریخ کانون نویسندگان ایران IWA که دهه ها منتقد دولت های وقتِ ایران بوده است.  آنان، همچنین به بازدید از آرامگاهِ شاعران و نویسندگان مخالف رژیم متهم شده اند. خندان- مهابادی و آبتین هر یک به شش سال زندان محکوم شده اند و حکم زندان کیوان باژن سه سال و نیم است.

از نخستین جلسهٔ دادرسی در  ۲۲ ژانویه ۲۰۱۹ (دی ماه ۱۳۹۸)، این نویسندگان،همواره  از دسترسی به وکیل مدافع محروم بوده اند. از همین روی، هر سه تن از دفاع در برابر اتهام ها خودداری کردند. سپس با قید وثیقه آزاد شدند. در ماه مارس ۲۰۲۰ به آنان اعلام شد که باید خود را به زندان معرفی کنند. به دلیل خطر جدی ناشی از ابتلا به کوید – ۱۹، آنان این کار سر باززدند. این سه تن تا زمان حبسِ خود در   ۲۶سپتامبر ۲۰۲۰ در  زندان اوین، در تهران آزاد بودند.

در ژوئن سال ۲۰۲۰ ، بکتاش آبتین و رضا خندان ـ مهابادی، گفتگویی با رئیس انجمن قلمِ شهر سیدنی، آقای مارک آیزاکس Mark Isaacs انجام دادند و در بارهٔ گذشتۀ طولانی سانسور بر نویسندگان ایران، تجربهٔ شخصی خویش را از سانسور و نیز در بارهٔ داستان آخرین دستگیری و محاکمه خود سخن گفتند؛

بکتاش آبتین در سخنانِ پایانی خود گفت: «… آزادی هرگز در یک بشقاب طلا به کسی اهدا نشده است. ما باید هزینهٔ سنگینی برای آن بپردازیم. در کشورهایی مانند کشور ما، جایی که دیکتاتوری حاکم است، ما برای آزادی بیان و علیه سانسور می جنگیم، و این در حالی است که دستیابی به حقوق طبیعی، خود دشوارتر به نظر می رسد. در کشوری مانند ایران، مرگ برای روشنفکران، آزادی خواهان و آنانی که برای آزادی بیان می جنگند بسیار ارزان است… ما نگران دادگاه ها، زندان رفتن ها و تحمل رنج ها نیستیم، زیرا تصمیم خود را گرفته ایم…

برای مطالعه بیشتر به تارنمای انجمن بین المللی پن در اینجا مراجعه کنید.

برای کتابهای مهابادی ، اینجا برای کتابهای Abtin’s  اینجا برای کتابهای Bazhan اینجا را کلیک کنید.

انجمن بین المللی پن از بازداشت و زندانی شدن شمارِ زیادی از نویسندگان و فعالان در ایران که تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان دستگیر شده اند، نگران است.

فهرستِ پرونده های انجمن بین المللی پن در سال ۲۰۱۹، دربرگیرندهٔ نام شماری از نویسندگان زندانی و یا تحت محاکمه در ایران است. اقدام ایران مبنی بر محدود کردن حقوق آزادی بیان، محدود کردن تشکل ها و گردهمایی های مسالمت آمیز، نقض قانون های بین المللی حقوق بشر، از سوی جمهوری اسلامی ایران است که به آنها تعهد سپرده است.

نگرانی های انجمن جهانیپن در مورد این نویسندگان زندانی با توجه به گسترش کوید – ۱۹ و گزارش های مربوط به خشونت در زندان ها افزونتر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، خواهش می کنیم با Sara whyatt، هماهنگ کنندٔ برنامهٔ MENA، با آدرس زیر تماس بگیرید:

PEN International ، Koops Mill Mews

Unit A ، ۱۶۲-۱۶۴ Abbey St

London ، SE1 2AN

، تلفن + ۴۴ (۰) ۲۰ ۷۴۰۵ ۰۳۳۸

ایمیل sara. Whyatt@pen-international.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *