فراخوان هفتۀ “بزرگداشت ساعدی، بزرگداشت تئاتر نقد اجتماعی”

با درودی صمیمانه

در عرصۀ تئاتر اجتماعی – سیاسی و ادبیات اجتماعی، بی شک غلامحسین ساعدی ( گوهر مراد ) یکی از بزرگترین و موثرترین نویسندگان تاریخ معاصر ایران است. ساعدی افزون بر این که یکی از نامی‌ترین‌ها در تاریخ معاصر ادبیات نمایشی بوده ؛ بی گمان یکی از سترگ‌ترین ستون‌هایی است که ادبیات نمایشی ِ نقد اجتماعی بر نگرش و نگارش او استوار شده است‌.

از این رو؛ “گروه تئاتر اگزیت” بر آن است که در گرامیداشت این بزرگ ماندنی ِ ادبیات نمایشی ایران که چیزی جز بزرگداشت “تئاتر نقد اجتماعی” نیست؛ همزمان با سالگرد مرگش، از دوم تا نهم آذر ۱۳۹۹؛ هفتۀ “بزرگداشت ساعدی، بزرگداشت تئاتر نقد اجتماعی”، را برگزار کند.

در این راستا، همۀ کوشندگان و دوستداران تئاتر نقد اجتماعی را فرا می‌خوانیم: در چارچوب بزرگداشت غلامحسین ساعدی ( گوهر مراد )، این نماد و نمود ادبیات نمایشی ِنقد اجتماعی ؛ با ارسال آثار خود، ما را یاری دهند.

آثار ارسالی ؛ گرچه می‌توانند در تمامی ساختارهای شکلی باشند : چه نوشتاری – چه تصویر – چه اجرای نمایشی یا صوتی و چه اشکالی دیگر؛ اما قدر مسلم این آثار بایست درچارچوب یکی از محورهای زیر باشند:

– در شناخت ساعدی [ چه نگرش، چه نگارش ] ؛

– در نقد ساعدی [ چه آثار ، چه روش و رویکردش ] ؛

– در باز نمایی ساعدی [ اجرای آثارش (چه نمایش، چه داستان) ] .

بی گمان با ارسال آثار خود؛ ما را در هرچه پر بارتر برگزار کردن “بزرگداشت ساعدی، بزرگداشت تئاتر نقد اجتماعی”، یاری خواهید کرد. از این رو، تمام کسانی که می‌خواهند ما را در بزرگداشت غلامحسین ساعدی ( گوهر مراد ) ، یاری دهند، می‌توانند آثار خود را تا تاریخ ۲۸ / ۸ / ۹۹ به نشانی‌های زیر، برایمان ارسال کنند.

ایمیل: mehrdadkhameneh@mac.com

تلگرام: @mehrdadkhameneh

فراخوان خود را با گفتاری از گوهر مراد ( غلامحسین ساعدی ) ، پایان می‌بریم ؛ تا تاکیدی باشد بر این‌ که چرا در برگزاری چنین بزرگداشتی می‌کوشیم . ساعدی می‌گوید:

« ما زنده‌ایم‌، پویایی در وجود ما است . نمی‌خواهیم بمیریم . نه تنها، خودکشی فرهنگی نمی‌کنیم، که رو در رو با فرهنگ‌کشی‌، مقابله می‌کنیم » .

با سپاس

گروه تئاتر اگزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *