هُشدار به نویسندگان وهنرمندانِ تبعیدی

 

 

کانون نویسندگان ایران درطول چهل و دوسال حکومت استبداد مذهبی و سرمایه داری در ایران ِدربند، به عنوان نهادی پایدار دردفاع از آزادی بدون حصر و استثناء آزادی اندیشه و قلم و بیان نه تنها مدام مورد فشار و آزار قرارگرفته و نه تنها  فعالان و نویسندگان آزاده اش به قتل رسیده  و یا به زندان افتاده اند،بلکه حتی مجاز نبوده و نیست برای کشتگانش بزرگداشت برگزار کند.

هم اکنون سه تن از اعضای هیئت دبیران به  «جرم »  تدوین تاریخچه 50 سالۀ کانون و بزرگداشت سالگرد قتل های زنجیره ای و یادبود شاعران و نویسندگان  وفادار به مردم همچون احمد شاملو و دیگر عزیزان، در زندان اند، بلکه فراتر از آن اجازه دفاع از حق  آزادی بیان قلم و اعتراض علیه زندانی شدن هموندانِ شان را هم ندارند.

کانون نویسندگان ایران، بیش از نیم قرن از آغاز برپایی اش مجاز نیست  دفتر و دبیرخانه پایداری داشته باشد، و نیز نمی تواند آزادانه  نشست هایش را  برگزار کند، زیرا توسط نیروهای امنیتی  رژیم «تلفنی» و «حضوری» مورد تهدید و توهین قرار می گیرد.

شاخه برون مرزی آن؛ «کانون نویسندگان ایران در تبعید» و «انجمن قلم ایران در تبعید» نیز شرایط بهتری ندارند. این دو نهاد با آنکه مستقیم تحت فشار و سرکوب نیستند ، مدام در اشکال دیگر تهدید می شوند.

جدا از «مأموران» رنگارنک اعزامی ، جدا از تشکل های هنری، فستیوالی، تئاتری و سینمائی، جدا از کلاس های درس فارسی در سفارتخانه ها و مساجد، جدا از هزاران توطئه و ترورِ آشکار و نهان ؛ چند سالی است که  حکومت اسلامی شبکه های موازی و دست ساز تازه تدارک دیده است ! شبکه هایی که می کوشند با حیثیت و اعتبار کانون نویسندگان در تبعید و انجمن قلم در تبعید وحتی با فعالانش  با شگردهای پیچیده بازی کنند.

به باور ما از جملۀ این سایت های دست ساز سربازان مخفی امام زمان، یکی هم صفحه ای است فیسبوکی با نام  «ادبیات ایران در تبعید»!  که با انتخاب نامی مشابه می کوشد مضمون فعالیت کانون و انجمن قلم ایران در تبعید را مصادره کند!!!  گرداننده یا گردانندگان بی نام ونشانِ آن در گام نخست از جمله با بازنشر بدون اجازه برخی ازآثار نویسندگان تبعیدی، خود را مورد اعتماد این نویسندگان وانمود کرده و با تکیه به آن، با زبانی ناشایست به «کانون نویسندگان در ایران» و انجمن قلم ایران در تبعید و حتا انگ زدن به کنشگران آن، تبلیغاتی دروغین برای خود فراهم می آورند.

ما امضا کنندگان این اطلاعیه از دو ارگان پیوسته به هم :«کانون نویسندگان و انجمن قلم ایران در تبعید» که در راستای منشور «کانون نویسندگان در ایران» فعالند، و سال هاست در دفاع از آزادی اندیشه و بیان در عرصه های بین المللی کوشا هستند، قاطعانه دفاع می کنیم و بر این باوریم که تلاش های این دو نهاد در خدمت آزادی اندیشه و بیان و قلم و در راستای فعالیت های ارگان پایه یعنی کانون نویسندگان ایران است.

ما تلاش این گونه تشکل ها و سایت های دست ساز را که در فضای مجازی آشکار و نهان در جهت اجرای سیاست های پیچیدۀ حکومت جمهوری اسلامی عمل می کنند، به شدت محکوم می کنیم  و به دوستان اهل قلم و دیگر هنرمندان هشدارمی دهیم که نگذارند تشکل های دست پرودۀ حکومتِ واپسگرای اسلامی با استفاده و سوء استفاده از آثار آنان، میداندار شده و برای خود کسب اعتبار کنند.

شرا یط حساس کنونی ، هشیاری بیش از پیش ما را می طلبد!

***

نعمت آزرم

فریار اسدیان

حسین افصحی

ایرج جنتی عطایی

حسن حسام

احسان حقیقی نژاد

منوچهر دوستی

عباس سماکار

علی اصغر فرداد

علی کامرانی

زیبا کرباسی

سیاوش میرزاده

 

 

18/ 01/2021 برابر با 29 دیماه 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *