بازگشایی «ستون دیدگاه‌‌‌ها» / کانون نویسندگان ایران «در تبعید»

 

بازگشایی «ستون دیدگاه‌‌‌ها»

ما، هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران درتبعید، با اتکا به مصوبه مجمع عمومی کانون در سال ۲۰۱۵ میلادی*، راه اندازی ستون “دیدگاه‌ها” در تارنمای کانون را اعلام می‌کنیم، و از همه هموندان و همچنین هم‌میهنان عزیزی که کانون را به‌عنوان نهادی در دفاع از آزادی اندیشه و بیان و حذف هرگونه سانسور باور دارند، دعوت می‌نمائیم تا دیدگاه‌های خود را درباره مجموعه فعالیت‌های کانون، آزادی اندیشه و بیان، و پدیدۀ سانسور بنویسند. دیدگاه ‌های شما در راستای آگاهی از ضعف‌ها و لغزش‌های کانون، شناخت بیشتر مقوله‌های آزادی، آزادی اندیشه و بیان و سانسور کمک کننده و راه‌گشای یک دیالوگ وسیع خواهند بود. ما ازنظرات و پیشنهادهای شما استقبال خواهیم کرد.

بدیهی‌ست دیدگاه‌هائی که مبتنی بر برخوردهای شخصی و بیرون از ارائه نظر، نقد و بررسی موارد ذکر شده باشند، انتشار نخواهند یافت.

* توضیح: علت تاخیر طولانی در راه‌اندازی ستون و انتشار علنی “دیدگاه‌ها” در آن زمان (۲۰۱۵) مخالفت شدید یکی از اعضای هیئت دبیران همان دوره با اجرای آن بود که نهایتا منجر به اعتراض‌به‌حق یکی دیگر از اعضا گردید. و هیئت دبیران وقت نیز برای جلوگیری از تشنج بیشتر بر آن شدند تا حداقل با انتشار بولتن داخلی راه حلی برای ابراز دیدگاه‌ها و جبران این کمبود ارائه نمایند.

در واقع انتشار علنی دیدگاه‌ها مصوب «مجمع عمومی»، به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری کانون بوده و هیچ فرد و یا تصمیم دیگری عملا نمی بایست تحت هیچ بهانه‌ای مجاز به دخالت و ایجاد تاخیر در آن باشد.

در هر حال اینک ما هیئت دبیران فعلی ضمن انتقاد جدی به آن روند و حتی تاخیر تا کنونی‌اش که شامل ما نیز می‌گردد، بدین وسیله راه‌اندازی ستون دیدگاه‌ها را به عنوان یک ضرورت اعلام می‌داریم و امیدوار هستیم که تمامی هموندان با استقبال از آن سهم شایسته‌ای در این دیالوگ عمومی به عهده بگیرند.

هییت دبیران کانون نویسندگان ایران « در تبعید »

حسین افصحی ـ احسان حقیقی نژاد ـ منوچهر دوستی ـ علی اصغر فرداد ـ مسعود نقره‌کار

ژانویه ۲۰۲۰

هشتم ژانویه ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *