اطلاعیه‌ی کانون نویسندگان ایران «در تبعید» / در سوگ فرهنگ کسرائی

در سوگ فرهنگِ کسرائی

 

هنرمند گرانقدر، فرهنگ کسرائی، ازمیان ما رفت. وی عضو کانون نویسندگان ایران در تبعید و در دوره ای عضو هیئت دبیران کانون بود.

فرهنگ کسرایی انسانی فرهیخته و آموخته از زندگی و هنر، همواره در کنار کار و تلاش هنری و ادبی در فعالیت های جمعی درعرصه فرهنگ و ادبیات نیزحضور داشت. او یکی از اعضائ «کارگاه شعر و قصه- فرانکفورت» و از پایه گذاران آن بود. لوگوی زیبای این کارگاه یادگاری­ از اوست. فرهنگ علاوه بر بازیگری در تآتر، طراح و نقاش نیزبود. لوگوی «انجمن قلم ایران در تبعید»  یکی دیگر از یادگارهای ارزشمند وچشم­گیر اوست. از فرهنگ کسرائی مجموعه­ هائی در عرصه شعر، داستان و نمایش منتشر شده است.

فرهنگ که سال ها با بیماری دست و پنجه نرم کرد سرانجام در شرایط دشوار قرنطینه خانگیِ دوران ویروس کرونا، درگذشت.

کانون نویسندگان ایران در تبعید  در گذشت این هنرمند گرانقدر را به همه هم میهنان و بازماندگان فرهنگ و نیز به خانواده بزرگ فرهنگ و ادب معاصر ایران تسلیت می گوید.

کانون نویسندگان ایران “درتبعید”

20 فروردین 1399

9 آپریل 2020

2 دیدگاه درباره “اطلاعیه‌ی کانون نویسندگان ایران «در تبعید» / در سوگ فرهنگ کسرائی

 1. درود،
  فرهنگ، بی هیچ شبهه و بدون هیچگونه تعارفی، در زمره کسانی بود که نام بسیار بجا و با مسمّایی داشت. پود و تار مهربانیش از جنس خاصّ و جذّابی تنیده شده بود. این مهر طبیعی او در یک دیدار پنج دقیقه ای تفاوتی با نشستی پنج ساعته نداشت. به دیگر سخن، درجه یکدستیِ مهر و درون پاک او به یک سمفونی میماند که همه موومان های آن زیبا و مکمّل هم بودند. فرهنگ با وجود مشکلات سلامتی، همیشه روحیه ای استوار داشت، و حتی در چند رشته فرهنگی و هنری فعّال بود. بیاد دارم که چند سال پیش از طرف Museum Welt der Kulturen در فرانکفورت برای اجرای یک برنامه موسیقی دعوت شده بودم. در پایان کنسرت خانم مسئول موزه به من گفت: اتّفاقاً هفته آینده هم باز یک هنرمند ایرانی در اینجا برنامه دارد. با تعجّبِ آمیخته به تحسین و غرور از نام هنرمندی که میگفت، پرسیدم، گفت فرهنگ کسرایی نام دارد. سوال کردم، چه برنامه ای اجراء خواهد کرد؟ پاسخ داد: اشعار شاعر بزرگ شما ایرانیان، فردوسی را همراه با ضرب زورخانه(توسّط شخص دیگری)میخواند، و البته همزمان به بازیگری نیز می پردازد. آنشب دانستم که با وجود دوستی و آشنایی دیرینه با زنده یاد فرهنگ، از این هنرش بیخبر بوده ام!
  نام نیک و خاطرات شیرین وجود گرمش در گذر سالیان، همیشه مانا باد.
  در این غم بزرگ در کنار همه خویشاوندان، دوستان، و آشنایان فرهنگ کسرایی ارجمند هستم، و در عین تهیدستی ام در کار قلم، سعی میکنم یک رباعی بیادش در پایین بنگارم:
  “فرهنگ” چو رفت، ضربه فرهنگی بود!
  این بار بهار، فصل دلتنگی بود
  گویند که دَهر، گاه دارد دلِ سنگ
  این بار ولی کمالِ دلسنگی بود!

  با مهر: آروین مه فام

 2. آیا مطمئنید که فرهنگ کسرائی از قرنتینه کرونا در خانه فوت شده؟
  این خبر خیلی متغایر است از خبر اینکه او ایست قلب کرده. وتمام خانواده و دوستان نزدیک اطلاع داده شده که مورد فوت ایست قلب بوده. خواهش مندم جستجو کنید و اطلاعات صحیح درج کنید تا شایعه پردازی نشه. متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *