سعید میرهادی شاعر آلمانی- ایرانی تبار درگذشت / کانون نویسندگان ایران « در تبعید»

سعید میرهادی شاعر آلمانی- ایرانی تبار درگذشت

شاعری که در هجده سالگی به آلمان آمد و سپس به کنفدراسیون دانشجویان ایرانی علیه شاه پیوست و پس از رفتن حکومت پهلوی امیدوارانه به ایران بازگشت، اما این بار با تجربه‌ای تلخ تر و آگاهانه ستیزه گر دوباره راهی آلمان شد و خود را بویژه در شعر بازتاب داد.

سعید میرهادی در عرصه شعر آلمانی چهره شناخته شده‌ و به همین نسبت در میان شاعران ایرانی ناشناخته بود، اگرچه برخی از شعرهای آلمانی او در ایران به فارسی ترجمه و منتشر شده بود.

از او تنها یک مجموعه شعر در سال‌ 1986 به فارسی منتشر شده بود (مجموعه ای نایاب که در آلمان چاپ و یک نسخه از آن در «کتابخانه اندیشه فرانکفورت» موجود بود.) و پس از آن با فاصله احتمالاً آگاهانه ای که از شعر فارسی گرفته بود، مجموعه دیگری نیز از او به فارسی هم دیده نشد.

گام های موفق او در شعر به زبان آلمانی -21 مجموعه- او را به چهره شاعری با سکوت خاص خود بدل کرد و دوره ای نیز در سال‌های 2000 تا 2002 رئیس «انجمن قلم آلمان» بود.

سعید تا آنجا در حیظه شعر آلمانی شناخته شده بود که جوایز بسیاری به او در طول سال‌ها اهدا گردید. با زخمی ایرانی، با زبان آلمانی، برای عشق و امید همچنان تا واپسین روزهای زندگی‌اش، سن 74 سالگی نوشت و سرود و سرانجام در ساعات اولیه روز 15 مای 2021 زندگی را بدرود گفت.

یادش گرامی باد.

کانون نویسندگان ایران « در تبعید»

۱۷ ماه مه ۲۰۲۱

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *